Report o průběhu studie HAIE4

Mockrát Vám děkujeme za účast v dlouhodobé studii HAIE Zdravé stárnutí v průmyslovém prostředí (www.4haie.cz.). Tato inovativní studie zkoumá, jaký dopad má pohybová aktivita ve znečištěném ovzduší na zdraví, psychickou pohodu a kvalitu života. Vaše účast ve studii nám pomohla získat unikátní data pro odhalení těchto souvislostí.

Jako poděkování za čas a energii, kterou jste studii věnoval(a), jsme pro Vás připravili tento personalizovaný report o průběhu studie. V následujícím dokumentu naleznete shrnutí některých dat, která jsme od Vás v průběhu 12 měsíců obdrželi. Dozvíte se tak například o své pohybové aktivitě, sedavosti a spánku, ale i o jejich souvislosti s odpověďmi z dotazníčků. Nechybí ani doporučení pro zlepšení zdraví.

Přejeme Vám příjemné a inspirativní čtení.

Obsah reportu:

Následující report je vytvořen na základě Vašich dat z náramku Fitbit a odpovědí v dotazníčcích v aplikaci HAIE. Do reportu byly zahrnuty jenom dny, ve kterých od Vás máme alespoň 10 hodin dat z náramku. Hodnoty (průměrné, minimální, maximální) se tak mohou lišit od informací v aplikaci Fitbit. Stejně tak upozorňujeme na to, že pokud jste v průběhu roku měl(a) jednu nebo několik výrazně nadprůměrných nebo podprůměrných hodnot (např. velké množství uběhnutých kroků při závodě nebo hodně hodin sedavosti při nemoci), mohou tím být průměrné hodnoty ovlivněny.

FYZICKÁ AKTIVITA: Jak jsem aktivní?

94 % dní bylo zahrnuto do tohoto reportu, protože v nich bylo dosaženo minimální doby měření dat 10 hod/den.

Skupina dle aktivity: Běžec

Klidová tepová frekvence

Celková aktivita: 27 547 kcal/týdně
Střední aktivita: 1326 min/týdně
Vysoká aktivita: 169 min/týdně

Hodnota na počátku studie: 57
Průměrná hodnota: 56
Hodnota na konci studie: 58

Kroky

Aktivní minuty dle Fitbitu

Minimální počet kroků: 4 784 kroků/denně
Průměrná hodnota: 26 387 kroků/denně
Maximální počet kroků: 56 743 kroků/denně
Procento dní s více než 10000 kroky: 98 %

Minimální počet aktivních minut: 0 min/denně
Průměrná hodnota: 166 min/denně
Maximální počet aktivních minut: 538 min/denně

100 % dní Vaše fyzická aktivita splňovala veřejná doporučení (alespoň 150 minut ve střední či vysoké zátěži za týden).

Přehled úrovní aktivity

V tomto grafu jsou opticky porovnány Vaše hodiny sedavosti (hodnoty překlopené do záporných a vykresleny červeně) oproti Vašim hodinám fyzické aktivity rozdělené na nízkou, střední a vysokou intenzitu po jednotlivých dnech měření v průběhu celých 12 měsíců studie. Na pozadí jsou vyznačena roční období a také začátek nouzového stavu v souvislosti s covid-19 (tj. 12. 3. 2019).

Aktivita v jednotlivých dnech v týdnu

Zde je znázorněná průměrná doba trvání aktivit (v hodinách) v jednotlivých dnech v týdnu. Z grafů lze poznat, zda se Vaše dny v týdnu průměrně liší mírou sedavosti nebo délkou a složením fyzické aktivity.

Přehled počtu kroků

V následujícím grafu je zobrazený počet kroků po jednotlivých dnech měření v průběhu celých 12 měsíců studie. Vodorovné čáry v grafu oddělují orientační kategorie úrovní aktivit (viz tabulka níže), například nejvrchnější čára značí 12 500 kroků. Pokud je sloupeček počtu kroků v daném dni nad touto čárou, byl člověk velmi aktivní. Naopak pokud je sloupeček pod nejspodnější čárou označující 5 000 kroků, byl člověk v daném dni spíše neaktivní. Tabulka pod grafem také znázorňuje, kolik procent dní jste byli jak aktivní. Opět je graf podbarven dle ročních období.

Úroveň aktivity Kroků denně Procento Vašich dní v této úrovni aktivity
Velmi aktivní > 12 500 96 %
Aktivní 10 000 - 12 499 2 %
Trochu aktivní 7 500 - 9 999 1 %
Málo aktivní 5 000 - 7 499 0 %
Spíše neaktivní < 5 000 0 %

Kroky v jednotlivých dnech v týdnu

Z následujícího grafu lze poznat, zda se jednotlivé dny v týdnu průměrně liší počtem ušlých kroků. V grafu jsou opět zakresleny vodorovné čáry oddělující úrovně aktivity.

Přehled aktivit v průběhu dne

Tyto dva grafy zobrazují, jak se Vaše aktivita mění v průběhu jednotlivých dnů měření po celých 12 měsíců studie (dny jsou řazeny pod sebou). Světle modrá barva značí spánek, odstíny zelené pak míru pohybové aktivity (první graf) a odstíny oranžové množství kroků (druhý graf). Čím tmavší je odstín, tím více byl člověk aktivní (z hlediska intenzity fyzické aktivity, respektive kroků). V grafech tak lze pozorovat typické části dne, kdy je člověk aktivní, sportuje nebo naopak kdy hodně sedí. Stejně tak si můžete všimnout, jak pravidelný je Váš denní režim. Bílá barva značí, že za toto časové období nemáme data.

Doporučení k fyzické aktivitě

Základem zdravého životního stylu je, aby se člověk věnoval fyzické aktivitě ve střední intenzitě alespoň 30 minut denně. Střední intenzita je taková, při které dochází ke zvýšení tepové frekvence a dechu, nicméně člověk je stále schopen mluvit v krátkých větách. Vysoká intenzita fyzické aktivity (tj. pohyb, při kterém už je těžké konverzovat) přináší další zdravotní benefity, a navíc má výhodu v tom, že přinese stejný efekt v kratším čase. Pokud si tedy chcete zasportovat nebo zacvičit pro zdraví, platí mezi intenzitou a časem nepřímá úměra. To znamená, že čím vyšší intenzita cvičení, tím kratší dobu se mu stačí věnovat. Jinými slovy, 15 minut aktivity ve vysoké intenzitě přináší podobný zdravotní benefit jako 30 minut aktivity ve střední intenzitě. Usilovat o dlouhé hodiny lehké aktivity není proto ve srovnání s několika kratšími intenzivními cvičeními příliš efektivní.

Přesto i lehká aktivita je výrazně lepší než žádná aktivita a je také vhodnější, pokud se cvičením teprve začínáte!!!

Z hlediska zdraví a duševní pohody doporučujeme obecně aktivní životní styl (tj. vysokou míru chození a aktivního transportu, vyhýbat se dlouhému sezení) a také si fyzickou aktivitu rozdělit do celého týdne. Každá minuta se počítá, i když je dobré v kuse cvičit pokaždé alespoň 10 minut a nejméně celkově 30 minut denně. Je tedy možné si cvičení rozdělit do tří 10minutových částí. Tyto cíle jsou samozřejmě flexibilní. Nicméně čím častěji a pravidelněji člověk cvičí, tím větší z toho pak plynou zdravotní benefity.

Zdravotní benefity sport přináší až do zhruba dvojnásobku doporučení pro pohybovou aktivitu. Pokud však člověk opakovaně svoje tělo zatěžuje výrazně nad tato doporučení, může mít sport i negativní dopady. V souvislosti s přetížením, ale i případnou mentální zátěží může dojít ke zhoršení fyzické i psychické pohody, oslabení imunity nebo dokonce ke zranění. Pokud se věnujete intenzivní fyzické aktivitě, dopřejte si čas na regeneraci buď snížením intenzity tréninku (např. pomalejší tempo běhu nebo kratší vzdálenost), změnou typu aktivity (např. prokládat běžecké tréninky dny, kdy se věnuji silovému tréninku nebo rozvoji flexibility), nebo si prostě dopřejte klidový den.

Doporučení pro aerobní aktivitu

Týdně: 2 hodiny a 30 minut (150 minut) aerobní aktivity ve střední intenzitě - NEBO - 1 hodina a 15 minut (75 minut) aerobní aktivity ve vysoké intenzitě

Co se počítá?

Střední intenzita: rychlá chůze, jízda na kole po rovině, tenis (čtyřhra), pomalé plavání, sálový tanec atd.

Vysoká intenzita: jogging nebo běhání, rychlé plavání, rychlá jízda na kole nebo do kopce, tenis (dvouhra), aerobní tanec, horská turistika

Doporučení pro posilování svalů

Dospělí by se také měli zapojovat do aktivit podporujících posilování svalů alespoň 2 a více dní v týdnu a zaměřovat se na všechny hlavní skupiny svalů (nohy, boky, záda, hruď, hýždě, ramena a paže).

Co se počítá?

  • zvedání závaží (činky, posilovací stroje)
  • cvičení s odporovými pásky/gumami
  • používání váhy vlastního těla (sedy-lehy, dřepy, kliky)
  • práce na zahradě (kopání, trhání plevele, odhazování sněhu)

Doporučení pro balanční trénink

Zejména starší dospělí, kterým hrozí riziko pádu, by se měli také zapojit do balančních aktivit alespoň 2 a více dní týdně. Co se počítá?

  • chůze pozadu, chůze stranou, chůze po patách, chůze po špičkách, vstávání ze sedící pozice a další

Jak splňuji doporučení?

Počet týdnů se střední aktivitou nad 150 minut: 52
Procento týdnů se střední aktivitou nad 150 minut: 96 %
Počet týdnů s vysokou aktivitou nad 75 minut: 4
Procento týdnů s vysokou aktivitou nad 75 minut: 7 %

SEDAVOST: Jak často se nehýbu?

V průměru jste sezením strávil(a): 9,23 hod/den
Procento dní, kdy byla Vaše sedavost nižší, než je průměr pro Vaše pohlaví ve Vaší věkové skupině: 48 %

Minimální doba sedavosti nastala dne: 26. 10. 2019 a byla 3,90 hodin.

Maximální doba sedavosti nastala dne: 07. 08. 2020 a byla 13,67 hodin.

Sedavé chování zahrnuje jakékoli chování, které nezvyšuje výdej energie nad běžnou úroveň dosahovanou při odpočinku např. spaní, ležení, sezení, surfování po internetu, sledování televize nebo další formy sedavé zábavy. Sedavé chování zvyšuje riziko kardiometabolických problémů NEZÁVISLE NA MNOŽSTVÍ POHYBOVÉ AKTIVITY. Snažte se sedět méně než osm hodin denně a přerušujte souvislé sezení alespoň na pár minut 2-3krát za hodinu.

Vysoká sedavost: > 10 hod/den

Střední sedavost: 8 - 10 hod/den

Nízká sedavost: < 8 hod/den

Průměrná sedavost pro Vaše pohlaví je 9,30 hodin za den.

*Jelikož je Fitbit při nošení umístěn na zápěstí, neměří sedavé chování přímo. Dané údaje tak reflektují námi vypočítané hodnoty na základě dat z tepové frekvence, naměřených kroků a údajů o spánku. Minuty sedavosti jsou tedy vypočítány jako čas, který netrávíte pohybovou aktivitou či spánkem v době, kdy nosíte náramek.

Přehled sedavosti

Z následujících grafů lze poznat denní hodiny sedavosti a průměrnou míru sedavosti za jednotlivé dny v týdnu. Vodorovná čára v grafech zobrazuje průměrnou míru sedavosti pro Vaše pohlaví. Pokud jsou Vaše hodnoty sedavosti (tj. křivka nebo sloupečky) pod touto čárou, strávíte sedavým chováním méně než průměrný člověk.

Doporučení pro sedavost

Sedavé chování zvyšuje riziko kardiometabolických problémů (např. centrální obezita, nízký HDL cholesterol, zvýšená hladina triglyceridů či inzulínová rezistence) NEZÁVISLE NA MNOŽSTVÍ POHYBOVÉ AKTIVITY. Snažte se sedět méně než osm hodin denně a přerušujte souvislé sezení alespoň na pár minut 2-3krát za hodinu.

SPÁNEK: Jak spíte?

Spánková efektivita (podíl celkového času stráveného spaním ku celkovému času strávenému v posteli): 94 %

Průměrná celková doba spánku: 7,75 hodin

Procento dní, kdy byl spánek delší než je republikový průměr pro Vaši věkovou kategorii: 63 %

Průměrný celkový čas probuzení (během jedné epizody spánku poté, co jste šel(šla) spát): 27 minut
Průměrný počet probuzení během jedné epizody spánku: 4 probuzení
Průměrný čas jedné epizody probuzení: 8 minut

Přehled fází spánku

Následující grafy ukazují údaje o délce a fázích Vašeho spánku. Když byl náramek správně nasazený a nabitý, v datech můžeme vidět jednotlivé čtyři fáze spánku: vzhůru, REM (fáze s rychlými pohyby očí), lehký a hluboký spánek. Když byl náramek nasazen špatně, měl málo baterie, případně se jednalo o spaní uprostřed dne, tak v grafu rozlišujeme pouze tři fáze: spánek, neklidný a bdění. Více informací o spánkových fázích můžete nalézt zde: https://blog.fitbit.com/sleep-stages-explained/.

Každý sloupec v prvním grafu odpovídá jednomu dni měření a ukazuje na poměr jednotlivých fází spánku během noci. Druhý graf ukazuje, kolik hodin jste strávili jednotlivými fázemi spánku a jsou zde zahrnuty jenom dny, kdy byla z Fitbitu dostupná detailní data o čtyřech fázích.

Na grafu je také zobrazena průměrná hodnota délky spánku v České republice. Tato hodnota odráží data z reprezentativního vzorku českých dospělých (n = 3 970), kteří reportovali průměrnou délku spánku 7,05hod. (Adámková a spol., 2009).

Spánek v jednotlivých dnech v týdnu

Následující graf ukazuje průměrnou dobu trvání jednotlivých fází spánku v jednotlivých dnech v týdnu. I zde jsou zahrnuty pouze dny s úplnými spánkovými daty.

Probouzení a usínání

V následujících grafech je patrné, v jaké hodiny chodíte nejčastěji spát a v jaké hodiny se nejčastěji probouzíte.

Následující graf zobrazuje, jaký byl průběh Vašeho spánku v průběhu celých 12 měsíců studie (dny jsou řazeny pod sebou). Můžete zde vidět, jaké spánkové vzorce jsou pro Vás obvyklé. Například jak dlouho typicky usínáte nebo kolik fází hlubokého spánku míváte.

V následujících čtyřech grafech si můžete všimnout, jak se rozložení jednotlivých fází spánku mění během toho, co spíte. Horizontální osa zobrazuje počet hodin od usnutí a vertikální sloupečky pak průměrný počet minut spánku v dané spánkové fázi v danou hodinu od usnutí. Můžete tak pozorovat, v kterou hodinu po usnutí u Vás převažuje jaká spánková fáze.

Spánek a fyzická aktivita

Lidé, kteří se považují za fyzicky aktivní, reportují lepší spánek než lidé méně aktivní. Nejméně spánkových problémů mají lidé s pravidelnou a dostatečnou pohybovou aktivitou. Pouhé snížení sedavosti také může zlepšit spánek, zejména pokud se Vám podaří limitovat sedavé chování na méně než 8 hodin za den. Na následujícím grafu je zobrazeno Vaše hodnocení kvality spánku, které jste uváděli v dotazníku na telefonu během čtyř 14denních intenzivních sběrů dat, ve srovnání s Vaší celkovou mírou pohybové aktivity a sedavého chování.

V grafu jsou pouze údaje ze dnů, kdy se Vám podařilo dotazníky vyplnit.

Doporučení pro spánek

Spánkové potřeby jsou individuální a částečně závisí na věku.

Obecným pravidlem je, že dospělý člověk by měl spát každou noc 7 - 9 hodin. Normální spánková efektivita by měla dosahovat alespoň 85 %. Potřebná délka spánku se snižuje s věkem, nicméně doporučení pro starší dospělé je spát 7-8 hodin denně.

Zlepšení kvality spánku dosáhnete správnou spánkovou hygienou. Doporučuje se dodržovat následující:
  • Před spaním se vyhýbat stimulantům jako je káva, nikotin a alkohol a těžkým jídlům
  • V průběhu dne pravidelně cvičit (již 10 minut pohybové aktivity denně prokazatelně zlepšuje spánek)
  • Dodržovat pravidelné časy usínání a probouzení
  • Spát v tmavé, klidné místnosti s příjemnou chladnou teplotou
  • Nastavit si typickou večerní rutinu, která povede k uvolnění (např. teplou sprchu nebo vanu, čtení knížky či lehké protažení)
  • Nepoužívat elektroniku bezprostředně před spaním.

INTENZIVNÍ DOTAZOVÁNÍ: Jak se cítíte?

S mírou fyzické aktivity může souviset řada dalších proměnných jako je nálada, stres nebo životní spokojenost. Obecně by vyšší fyzická aktivita měla přinášet pozitivní pocity, snižovat napětí a stres a zvyšovat životní spokojenost.

Na následujících grafech jsou zobrazeny Vaše odpovědi na dotazníky, které byly sbírány během čtyř 14denních intenzivních sběrů dat, v porovnání s Vaší mírou pohybové aktivity a sedavého chování.

V každém grafu jsou pouze údaje ze dnů, kdy se Vám podařilo dotazníky vyplnit.

Pravidelné dotazníky v rámci intenzivního testování

RANNÍ dotazník DENNÍ dotazník VEČERNÍ dotazník
Celkový počet zaslaných dotazníků 56 112 56
Celkový počet zodpovězených dotazníků 36 60 40
Procento zodpovězených dotazníků 64 % 54 % 71 %

Pozitivní a negativní emoce

První graf zobrazuje pozitivní a negativní afekt, tedy náladu nebo emoce, které jste prožívali během dne, potažmo během vyplňování dotazníků. Pozitivní afekt může odpovídat emocím jako je úleva, radost, štěstí, klid, zatímco negativní afekt emocím jako je rozrušení, nespokojenost, hněv, smutek, odpor atd. Vámi prožívané emoce jsou dále srovnány s mírou fyzické aktivity a sedavého chování v daný den.

Stres

Následující graf zobrazuje míru stresu, kterou jste uváděli během dne, společně s Vaší úrovní fyzické aktivity a sedavého chování v daný den.

Životní spokojenost

Tento graf zobrazuje aktuální životní spokojenost, tedy to, jak se Váš život v daný den blížil Vašemu ideálu a jak jste byl(a) se životem spokojený(á), a optické porovnání s Vaší úrovní fyzické aktivity a sedavého chování.

Uvedené hodnoty “Souhlasím” znamenají vysokou míru spokojenosti a “Nesouhlasím” nízkou míru spokojenosti.

Subjektivní fyzické a duševní zdraví

Tento graf zobrazuje to, jak jste v jednotlivé dny vnímal(a) svoje fyzické a duševní zdraví, v porovnání s Vaší úrovní fyzické aktivity a sedavého chování.

Bolest

Následující graf zobrazuje to, do jaké míry Vás v jednotlivé dny omezovala bolest a optické porovnání s Vaší úrovní fyzické aktivity a sedavého chování.

CELOROČNÍ DOTAZOVÁNÍ: Report pohybové aktivity

V průběhu studie jste nám 223 krát reportoval(a) pohybovou aktivitu, která trvala nejméně 20 minut a vedla alespoň k lehkému pocení a zvýšení tepové a dechové frekvence. Následující vizualizace ukazují, JAKOU pohybovou aktivitu jste nejčastěji reportoval(a) (čím větší písmo, tím častější byla daná odpověď), KDE jste ji vykonávali (čím větší počet a kruh, tím častější byla daná odpověď) a JAK DLOUHOU DOBU jste danou aktivitu vykonávali.

Pokud jste nám údaje o pohybové aktivitě nereportovali, budou údaje níže bez zpětné vazby.

CELOROČNÍ DOTAZOVÁNÍ: Pokles pohybové aktivity

V průběhu studie jsme se snažili zachytit, kdy mohlo dojít k poklesu pohybové aktivity v porovnání s tím, kolik aktivity jste typicky vykonával(a) v posledních čtyřech týdnech. Pokud tedy v daném týdnu průměrná hodnota Vaší aktivity ve střední zátěži klesla pod úroveň předchozích čtyř týdnů, byl Vám zaslán dotazník na pokles pohybové aktivity.

To, že jste dotazník obdrželi, mohlo znamenat, že opravdu došlo k poklesu Vaší aktivity anebo že jste změnil(a) typickou aktivitu (např. namísto běhu jste se věnoval(a) jiné aktivitě). Změna mohla být také detekována tím, že jste svůj náramek méně nosili a naměřené hodnoty aktivity tak byly nižší, než obvykle.

V průběhu studie jsme u Vás detekovali pokles aktivity v 14 případech, z toho v 11 to bylo vámi potvrzeno, v 0 případech jste reportoval(a), že ke změně nedošlo a v 0 případech jste reportoval(a) dokonce zvýšenou aktivitu.

V případě, kdy byl pokles potvrzen, jste v 2 případech uváděli zdravotní důvod, v 9 případech nezdravotní důvod. Vámi uváděné nezdravotní důvody byly nejčastěji:

CELOROČNÍ DOTAZOVÁNÍ: Reporty zranění

V rámci celých 12 měsíců jsme Vám zasílali týdenní dotazník, kde jsme se doptávali na případná zranění nebo problémy, které Vás omezily v pohybové aktivitě nebo vedly k jejímu snížení nebo vynechání.

Tyto reporty jsou pro nás stěžejní informací při hodnocení incidence zranění souvisejících s pohybovou aktivitou a budeme je dávat do souvislostí s mírou znečištění ovzduší a dalšími zdravotními ukazateli. Děkujeme Vám za Vaši ochotu a trpělivost je vyplňovat.

Tydenní Report
Celkový počet zaslaných dotazníků 53
Celkový počet navrácených dotazníků 49 1
Celkový počet zodpovězených dotazníků 37
Procento návratnosti 70 %

Z vyplněných dotazníků jste v 29 případech uvedli, že jste neměli žádný problém, který by Vás v posledním týdnu omezil v pohybové aktivitě, v 1 případech jste uvedli nezdravotní problém a v 6 případech jste uvedli zdravotní problém. Ze zdravotních důvodů se v 1 případech jednalo o obtíže či zranění pohybového aparátu (svaly, šlachy, klouby) a v 5 případech o jiné zdravotní omezení (nemoc, operativní zákrok apod.).

Lokace a znečištění ovzduší

Na základě údajů o poloze z Vašeho telefonu jsme také monitorovali údaje o znečištění ovzduší ve Vaší lokalitě. Níže uvedené údaje byly získány v reálném čase z nejbližší měřící stanice kvality ovzduší. Poloha na mapě tedy nezobrazuje přímo Vaši polohu, ale polohu dané měřící stanice v jejíž blízkosti jste se pohybovali.

Sledované indikátory znečištění ovzduší jsou:

  • PM 10: pevné částice s průměrem 10 mikronů (μm) a méně
  • Jedná se o polétavý prach. Malé prachové částice se mohou usazovat v průduškách či v plicních sklípcích a způsobovat zdravotní obtíže (např. astma, zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění).
  • NO2: oxid dusičitý
  • Zdrojem emisí NO2 do ovzduší je především doprava, elektrárny a jiné spalovací procesy. Snadno proniká do dolních dýchacích cest a může způsobit dráždění sliznic a další zdravotní problémy (např. astma, snížená funkce plic).
  • SO2: oxid siřičitý
  • Zdrojem emisí SO2 do ovzduší jsou především elektrárny, průmyslové kotle a další průmyslové procesy (např. rafinace ropy a zpracování kovů). Jedná se o plyn, který má dráždivý efekt na horní cesty dýchací a může vyvolat kašel, dýchací potíže a vést ke snížené funkci plic.
  • O3: ozon
  • Ozon je plyn, který se vyskytuje v atmosféře i u zemského povrchu. V atmosféře tvoří ochrannou vrstvu proti ultrafialovému záření. Při zemi se však jedná o zdraví škodlivý plyn, který je hlavní složkou smogu. Pobyt v prostředí s vyšší koncentrací ozonu způsobuje kromě dýchacích problémů například i kardiovaskulární obtíže.

V této tabulce vidíte, kolikrát byly hodnoty indikátorů znečištění nad informativní prahovou hodnotou, resp. nad varovnou (regulační) prahovou hodnotou. Na základě překročení informativních prahových hodnot je vyhlašována smogová situace.

Počet hodnot v následující tabulce odpovídá počtu jednotlivých záznamů z meteorologických stanic, které byly staženy na základě Vaší polohy. Ne všechny stanice poskytují informace o všech indikátorech znečištění.

pm10 no2 so2 o3
Celkem hodnot 7 681 1 568 1 158 776
Kolikrát byly nad informativní prahovou hodnotou 11 0 0 0
Kolikrát byly nad varovnou/regulační prahovou hodnotou 0 0 0 0

Na následujících mapkách je znázorněné, jak často jste se vyskytovali poblíž jednotlivých meteorologických stanic a jaké byly v danou dobu na stanici naměřené hodnoty znečištění. Čím větší kolečko, tím častěji jste se v dané oblasti vyskytovali. Čím tmavší barva, tím vyšší bylo znečištění (počítané jako průměr hodnot stažených na základě Vašeho pobytu v blízkosti stanice). Šedá barva znázorňuje velmi nízké hodnoty.

První mapka znázorňuje koncentraci pevných částic, další mapky koncentraci oxidu dusičitého, oxidu siřičitého a ozonu.

Děkujeme mnohokrát za Vaši účast ve studii a čas, který jste jí věnovali. Doufáme, že pro Vás jsou informace v tomto reportu užitečné a zajímavé. Jsme moc rádi, že jste s námi do studie šli a pomohli nám zjistit, jaký vliv má pohybová aktivita v různě znečištěném ovzduší na zdraví, psychickou pohodu a kvalitu života.

Těšíme se na případnou další spolupráci v rámci budoucí navazující studie. Průběžné informace o studii HAIE, jejich výsledcích i navazujících projektech můžete sledovat na stránkách projektu www.4haie.cz.

Při vypracování této zprávy byly použity tyto zdroje:

Doporučení pro fyzickou aktivitu:

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) (2010). Global recommendations on physical activity for health. Retrieved from http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44399/1/9789241599979_eng.pdf

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) (2011). Global Recommendations on Physical Activity for Health: 18-64 years old. Retrieved from http://www.who.int/dietphysicalactivity/physical-activity-recommendations-18-64years.pdf?ua=1

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) (2015). Physical activity. Informace dostupné na http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/

U.S. Department of Health and Human Services. Physical Activity Guidelines for Americans, 2nd edition. Washington, DC: U.S. Department of Health and Human Services; 2018. Dustupné na https://health.gov/sites/default/files/2019-09/Physical_Activity_Guidelines_2nd_edition.pdf

Cifková, R., Býma, S., Češka, R., Horký, K., Karen, I., Králíková, M.E.,… Škrla, J. (2005). Prevence kardiovaskulárních onemocnění v dospělém věku: Společné doporučení českých odborných společností. Supplementum Cor Vasa, Vol. 47(9),3-14. Dostupné na http://docplayer.cz/280808-Prevence-kardiovaskularnichonemocnuni-v-dospulem-vuku.html

Státní zdravotní ústav. Pohybová aktivita. Informace dostupné na http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/pohybova-aktivita.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Pokyny EU pro pohybovou aktivitu. Dostupné na https://www.msmt.cz/sport/pokyny-eu-pro-pohybovou-aktivitu.

Doporučení pro počet kroků:

Tudor-Locke, C. & Bassett, D. R. (2004). How Many Steps/Day Are Enough?: Preliminary Pedometer Indices for Public Health. Sports Med. Vol. 34(1), 1-8. Dostupné na http://link.springer.com/article/10.2165/00007256-200434010-00001#/page-1

Tudor-Locke, C., Craig, C. L.,Brown, W.J., Clemes, S.A., De Cocker, K.,… Blair, S. N. (2011). How many steps/day are enough? For adults. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, Vol. 8, 79. doi: 10.1186/1479-5868-8-79. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3197470/

Doporučení pro sedavost:

Biddle, S., Cavill, N., Ekelund, U., Gorely, T., Griffiths, M., Jago, R.,…Richardson, D. (2010). Sedentary Behaviour and Obesity: Review of the Current Scientific Evidence. Dostupné na https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/213745/dh_128225.pdf

Australian Government, Department of Health (2014). Australia´s physical activity and sedentary behaviour guidelines. Dostupné na http://www.health.gov.au/internet/main/publishing.nsf/Content/3768EA4DC0BF11D0CA257BF0001ED77E/$File/Guideline%20Evidence%20Summary.PDF

The Canadian Society for Exercise Physiology (2012). Canadian Physical Activity Guidelines Canadian Sedentary Behaviour Guidelines. Dostupné na http://www.csep.ca/CMFiles/Guidelines/CSEP_Guidelines_Handbook.pdf

Doporučení pro spánek:

National Sleep Foundation. Recommendations for sleep duration (2015). Dostupné na https://www.sleepfoundation.org/press-release/national-sleep-foundation-recommends-new-sleep-times.

National Sleep Foundation. Informace dostupné na https://www.sleepfoundation.org/articles/sleep-hygiene. Max Hirshkowitz, Kaitlyn Whiton, Steven M. Albert, Cathy Alessi, Oliviero Bruni, Lydia DonCarlos, Nancy Hazen, John Herman, and others National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health: Journal of the National Sleep Foundation, Vol. 1, Issue 1, p40-43 Published online: January 14, 2015

Adámková, V., Hubáček, J.A., Lánská, V., Vrablík, Králová Lesná, I., a další. (2009). Association between duration of the sleep and body weight. Physiol. Res 58 (Suppl. 1) http://www.biomed.cas.cz/physiolres/pdf/58%20Suppl%201/58_S27.pdf.

Doporučení ohledně kvality ovzduší:

American Lung Association. Informace dostupné na https://www.lung.org/clean-air/outdoors/what-makes-air-unhealthy. Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) (2005). Air quality guidelines - global update 2005. Dostupné na https://www.who.int/phe/health_topics/outdoorair/outdoorair_aqg/en/ Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) (2018). Ambient (outdoor) air pollution. Dostupné na https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ambient-(outdoor)-air-quality-and-health Ministerstvo životního prostředí České republiky. Kvalita ovzduší. Informace dostupné na https://www.mzp.cz/cz/kvalita_ovzdusi a https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/kvalita_ovzdusi/$FILE/OOO-Zdravotni_rizika_2018-20200714.pdf

Projekt „Healthy Aging in Industrial Environment HAIE CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000798“ je spolufinancován Evropskou unií.